Épületfeltüntetési vázrajz készítése

Új épület építése vagy meglévő épület – az ingatlan-nyilvántartásban változást eredményező – bővítése esetén épületfeltüntetési eljárás lefolytatása szükséges az ingatlanügyi hatóságnál. Az épületfeltüntetés során, az ingatlanügyi hatóság, a földmérő által benyújtott épületfeltüntetési változási vázrajz, valamint hatósági bizonyítvány, vagy használatbavételi engedély alapján a tulajdoni lapon, illetve a hozzá kapcsolódó ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázisban átvezeti a változásokat.

Mindenképp szükséges változási vázrajz?

Igen, az ingatlan-nyilvántartási átvezetés feltétele a hatályos záradékkal ellátott változási vázrajz. Továbbá a hatályos jogszabályok értelmében a használatbavételi engedély iránti kérelem előterjesztésével egyidőben, a földhivatal által hatályos záradékkal ellátott változási vázrajzot az OÉNY-be elektronikusan fel kell tölteni. Enélkül a hatósági bizonyítvány kiadását megtagadja az építésügyi hatóság.

Árajánlat kérése

Hogyan, mikor és hol kezdjem el az eljárást intézni?

A bankok a jelzáloghitelek utolsó részletének kifizetését általában az épület tulajdoni lapon és a térképen való feltüntetése után hajtják végre. Azonban ha az építtető ezzel csak az utolsó részlet igénylése előtt szembesül, az ügyintézési határidők miatt csak későn juthat a pénzéhez.

Épületfeltüntetési vázrajz
Egy hasznos trükk:

Az épületfeltüntetés megkezdhető akkor is, ha az épület külső falainak mérete az épület tervei szerinti méretét elérték (vagyis a szigetelés, vakolat elkészült). Ilyenkor földmérőt kell fogadni, aki földmérési adatszolgáltatást igényel az ingatlanügyi hatóságnál, majd a helyszínen körbe méri az épületet és az irodában elkészíti a változási vázrajzot, valamint a hozzá kapcsolódó dokumentációt. A földmérő ezt benyújtja a földhivatalba, ahol a változási vázrajzot záradékolják, ha az megfelel a külön jogszabályokban meghatározott követelményeknek. Ekkor még az épület belső részeinek nem szükségesek késznek lennie. Azonban itt fontos, hogy az ingatlan-nyilvántartási átvezetés iránti kérelem és igazgatási szolgáltatási díja (6600 Ft) be legyen fizetve.

Ezt követően, amint a kivitelező átadja a kulcsokat, a változási vázrajz feltöltésével megigényelhető a hatósági bizonyítvány az építésügyi hatóságnál. Az építsügyi hatóság elekronikusan megküldi az épület átvezetéséhez szükséges engedélyt, hatósági bizonyítványt az ingatlanügyi hatóságnak, ahol már külön kérelem nélkül elvégzik a változás átvezetését, az épületfeltüntetés lezárul.

Összegezve:

Tehát célszerű minél előbb megkezdeni az épületfeltüntetést úgy, hogy felkeres egy földmérőt.

Több esetben is előfordul, hogy az ügyfelek az építést követően döbbennek rá arra a tényre, hogy ez épület hiányzik a földhivatali nyilvántartásból. Ilyenkor is földmérő munkájára van szükség, továbbá fennmaradási engedélyt kell igényelni.

Amennyiben épületfeltüntetési eljárás lefolytatása szükséges ingatlanán, forduljon hozzám bizalommal! Az eljárásban teljes körű földhivatali ügyintézést vállalok.

Kapcsolódó jogszabályok:

Árajánlat kérése

Ügyfeleink mondták

A vállalkozásunk a Google profilján jelenleg 87 darab értékelés található. Mindent megteszünk azért, hogy Ügyfeleink a lehető legjobb szolgáltatást kapják és elégedettek legyenek.

“Nagyon korrekt megbízható szakember. Megbeszélt időpont előtt már megérkezett. Kimérte amit kellett, minden kérdésre érthető választ adott. Mindenkinek ajánlom akinek földmérésre van szüksége.”

Olah Antal

2023.09.28.

“Gyors és részletes árajánlat, megbízható, pontos munkavégzés - abszolúte ajánlott, köszönjük szépen!”

Zoltán Takács

2023.07.06.

“Köszönjük szépen Balázsnak a gyors munkát és azt, hogy végigkísérte az ügyintézés folyamatát!”

Andrásné Fodor

2022.06.03.